сентябрь, 2018 ел
чәршәмбе

"Апрель" үзәгендә күп еллар инде "Нумикон" методы кулланып саннарны өйрәтәләр, төрле паттерннар белән манипуляцияләр ясарга, аларны саннар белән чагыштырын саннар иле белән таныштыралар.

Өлкәннәр көне алдыннан "Здравушка» тернәкләндерү үзәгендә «Тормыш көзе алтын булсын" дигән бәйрәм узды. Балалар әби-бабайларын котладылар, шигырьләр сөйләделәр. Бу бәйрәмдә Вахит районы сугыш, хезмәт, хәрби хезмәт һәм хокук саклау органнары ветераннары иҗтимагый оешмасы әгъзалары катнашты. Алар арасында пенсиягә чыккан «Здравушка» хезмәткәрләре дә бар иде. Тантаналы өлештән соң, балалар өлкән буынга үзләренең үрнәкләрен күрсәттеләр, мавыктыргыч викторинада катнаштылар. Бу эштә аларга әниләре һәм әтиләре актив ярдәм итте. Ике командага бүленеп, балалар сорауларга җавап бирделәр һәм башваткычлар чиштеләр. Дуслык җиңде. Уен нәтиҗәләре буенча һәр катнашучы һәм бәйрәм кунагы символик бүләк алды.

Экстремизмга-юк!

Россия юристлар ассоциациясе халыкка түләүсез юридик ярдәм күрсәтү проектын тормышка ашыру кысаларында 2 октябрьдә түләүсез юридик ярдәм күрсәтү көне үткәрәчәк.

"Пирамида" күңел ачу комплексында "ЛУКОЙЛ" ГАҖнең Татарстан Республикасында IX социаль һәм мәдәни проектлар конкурсында җиңүчеләрне котлау тантанасы узды

26 сентябрь 2018 ел, чәршәмбе

“Астра” тернәкләндерү үзәгендә тәрбиячеләр Апикова Роза һәм  Кашеварова Светлана “Без спортны яратабыз” дигән темага уен сәгате үткәрделәр.

Социаль хезмәтләр күрсәтү кысаларында  Лениногорск муниципаль районындагы "Исток-Башлангыч" халыкка комплекслы социаль хезмәт күрсәтү үзәгенең   социаль-реабилитация бүлегендә шәфкать туташы Аврашкина Данира  тарафыннан  “Салкын тиюгә каршы” темасына багышланган әңгәмә үткәрелде.

26 нче сентябрь 2018 нче ел, чәршәмбе

«Изгелек» инвалидларны тернәкләндерү үзәгендә психолог Чулпан Галләмова  һәм социаль эш буенча белгеч Мәдинә Хажарова «Мин кеше арасында» дигән темага мини - тренинг үткәрде.

Чараның максаты:  социаль хезмәт алучыларны дуслаштыру, бер – берсе белән аралаша белергә өйрәтү иде.

Мини – тренинг дәвамында социаль хезмәт алучылар “Парча”, “Уч төпләре”, “Буталчык” дигән уеннар аша үзләренең унай һәм тискәре якларын ачыкладылар. Катнашучылар бер-берсе белән җинел аралаша башладылар, игътибарлыклары артты, кәефләре күтәрелде, яхшырды.

Чара кызыклы һәм күнелле булып чыкты, катнашучыларга  бик күп уңай эмоцияләр һәм тәэсирләр калдырды.

Тренингта 12 кеше катнашты.

Менә мәктәптә укуның бер ае да узды һәм “Чистай муниципаль районындагы “Балкыш” халыкка комплекслы  социаль хезмәт күрсәтү үзәге” социаль хезмәт күрсәтү дәүләт автономияле учреждениесендә хезмәт күрсәтүдә торучы ата-аналар балага дөрес вакыт  бүленеше, педагогик белемсезлек, ата-аналарның һәм баланың стресслы торышы кебек проблемалар белән очраштылар.

Социаль эш буенча белгеч Кыямова Э. Р. «Бөтен гаилә белән беренче сыйныфка» дигән профилактик дәрес үткәрде, анда ата-аналарга үз балаларына дөрес якын килү, вакытны дөрес бүлү, дәресләрне бергәләп әзерләү һәм әлбәттә инде дөрес уртак уеннар турында киңәшләр бирелде! Чөнки беренче сыйныф укучысы - ул иң беренче чиратта бала.

Шуны истә тоту мөһим: беренче сыйныф укучысының кыенлыклары — ул бала өчен стресс. Ата-ананың бурычы - баланың үзенә кызык булган һәм киләчәктә үзенә туры килә торган һөнәрне сайлап алу өчен нинди фәннәр бирелүен аңларга ярдәм итү.

Алабуга «Доверие» үзәгендә гриппка каршы еллык профилактик чаралар кысаларында планлы чаралар узды.  Гомуми практика табибы Бикбулатова В. А. "Гриппка каршы вакцинациянең әһәмияте турында аңлату» лекциясе үткәрде, үзәкнең 50 хезмәткәре иммунизацияләнде. Оешма хезмәткәрләре көн саен күп кеше белән очраша, әлбәттә, гриппка каршы вакытында үз вакцинация авырулар санын шактый киметергә сәләтле. Профилактик эш социаль хезмәт алучылар арасында да алып барыла, сәламәтлегеңне ничек саклап калу турында белешмәлекләр һәм буклетлар тараталар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: