Гаиләдә тәрбияләнүче өлкән кеше

2017 елның гыйнварыннан Татарстан Республикасында  «Гаиләдә тәрбияләнүче өлкән кеше" дигән стационар алыштыручы технология гамәлгә ашырыла.

Өлкән кешене тәрбияләүче гаилә - ул социаль хезмәт күрсәтүнең стационар формасында социаль хезмәт күрсәтүгә мохтаҗ дип танылган өлкән яшьтәге гражданинның, өлкән яшьтәге граждангны тәрбиягә  алган гаилә төзү турында шартнамә нигезендә өлкән яшьтәге гражданны үз гаиләсендә яшәгән чорда карауны гамәлгә ашыру буенча йөкләмәләр алган гражданның гаиләдә яшәү рәвеше.

Өлкән кешене карау халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәге, кандидат һәм өлкән яшьтәге гражданин арасында өч яклы килешү төзү юлы белән башкарыла.. Килешүдә тәрбиягә алган гаиләнең яшәү урыны күрсәтелә,  карау тәртибе һәм шартлары, килешү якларының хокуклары һәм бурычлары, шул исәптән өлкән яшьтәге гражданны карау өчен айлык акчалата түләү күләме, тәртибе һәм сроклары, шулай ук тәрбиягә алган гаиләнең бюджетын формалаштыру тәртибе һәм шартлары билгеләнә, тәрбиягә алган гаиләнең айлык кеременең 75% ы, республика бюджетыннан түләнә торган айлык акчалата түләүдән тыш, тәрбиягә  алган гаилә бюджетына кертелергә тиеш.

Шартнамәнең мәҗбүри шартларыннан берсе-өлкән яшьтәге гражданны тиешенчә карау, аның төп тормыш ихтыяҗларын тәэмин итү, медицина, психологик һәм юридик ярдәм күрсәтүдә ярдәм күрсәтү.

Өлкән яшьтәге гражданны караган өчен айлык акчалата түләү күләме, ул:

- инвалид булмаган яки 3 төркем инвалидка - 4 мең сум тәшкил итә,

- 2 төркем инвалид өчен-6 мең сум,

- 1 төркем инвалид өчен-8 мең сум.

Яңа технология өлкән яшьтәге кешеләргә, яки даими рәвештә чит кеше каравында булган авыруларга юнәлтелгән. Мондый очракларда бу кеше интернат-йортта түгел, ә өйдә уңайлы, уңайлы гаилә шартларында яшәсә яхшырак булыр.

Үзәк базасында өйдә социаль хезмәт күрсәтү бүлекчәсе белгечләре тарафыннан гражданнарны кабул итү буенча эш алып барыла

Кандидат өчен төп таләпләр:

- кандидатның яше-55 яшькә кадәрге хатын-кызлар, 60 яшькә кадәрге ир-атлар,

-Татарстан Республикасы территориясендә яшәү урыны булган;

- өлкән яшьтәге гражданинның гаилә әгъзасы булмаган кеше;

-өлкән яшьтәге кешене карауны  үз өстенә алу бурычын гамәлгә алырга теләгән гражданин өчен таләпләр:;

- торак мәйданы булу;

- керемнәре яшәү минимумыннан ким булмау;

- хроник авыруларның булмавы;

- хөкем ителмәү.

Тәрбиягә  алган гаиләгә эшкә сәләтле өлкән яшьтәге гражданнар (55 яшьтән өлкәнрәк хатын-кызлар, 60 яшьтән өлкәнрәк ир-атлар), интернат-йортларда яшәүче ялгыз яки ялгыз яшәүче, Татарстан Республикасы территориясендә яшәү урыны булган һәм социаль яклау органнары тарафыннан социаль хезмәт күрсәтүнең стационар формасында социаль хезмәт күрсәтүгә мохтаҗ дип танылган өлкән яшьтәге гражданнар урнашырга мөмкин.

Соңгы яңарту: 2024 елның 6 гыйнвары, 16:23

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: