октябрь, 2018 ел
шимбә

Дәүләт казна учреждениясенең Питрәч муниципаль районындагы “Балалар һәм яшүсмерләр өчен “Шатлык” социаль приютында" кечкенәләр төркеме балалар группасы белән психолог Садыкова Р. Н. юнәлдерелгән үстерү уйлап табучанлык һәм тотрыклы кызыксынуны рәссам иҗатына, сәләтне, мөстәкыйль рәвештә үтәргә һәм вак-төяк эш булдырып дәрес үткәрде.

Чара балигъ булмаганнар өчен социаль архан һәм психологик коррекциягә юнәлдерелгән дәресләр   системасына керә. Дәрес иҗади элементлары белән уздырылды. Балалар сенсор кабул итәргә, кул моторикасын, уй процессларын үстерүгә һәм иҗади эшчәнлелеккә кызыксыну уятырга формалаштырылды.

Автор: Дәүләт казна учреждениясенең Питрәч муниципаль районындагы “Балалар һәм яшүсмерләр өчен “Шатлык” социаль приюты".

«Елмаюдан барлык җылы булачак…». Җыр сүзләрен барысы да хәтерли. «Шатлык "приютында тәрбияче Волкова Д. И. җитәкчелегендә мәктәп яшендәге балалар  "Дөньяга елмаюын бүләк ит» дигән стенгазета чыгардылар. Акция уңай климат тудыруга, балалар аудиториясе арасында үзара позитив аралашу күнекмәләрен формалаштыруга юнәлдерелгән. Җырның сүзләре ничек төгәл туры килә: «Елмаюың белән бүлеш, ул сиңа тагын бер тапкыр әйләнеп кайтмаячак!». Безнең тәрбияләнүчеләр хәзер яхшылык, елмаю-бик яхшы икәнен беләләр!

Өлкәннәр көне уңаеннан Питрәч районының “Шатлык” балалар йортында “Минем яраткан әбием” дип аталган  рәсем ясау чарасы булды. Бу  чараны өештыручы. Максаты  тәрбияче Бочкарева И. Ю.  Чараның максаты яшь буенда олы буенга карата хөрмәт уету иде. Чарадан  соң стена газетасы чыгарылды. Газетаның исемен “Әбием һәм мин - иң якын дуслар” дип атадылар. Иҗади эшне башкаруда Алина Садыкова һәм Җәннәт Ашурова да коткашты. Үткәрелгән чарада барлык катнашучылар да канәгать калдылар.

“Шатлык” приютында спихолог Римма Нагимзяновна җитәкчелегендә кечкенә төркем балалары белән аларның уйлап, табу сәләтен чагыштыру үзлекләрен, предметны яңа күзләктән карый белерче өйрәтү максатыннан кызыклы дәрәс уткәрәлде. Дәрестә логиг фикерләү, аң-белем дәрәҗәләрен үстерде. Бү дәрес социаль адаптацияләү һәм психологиг-коррекцияләү юнәләменә керә. Дәрес уен элементларын кулланып үтте, ә бу исә дәрес юнлы сайлау момнинлеге бирә. Балалар коллективта үз-үзләрен дөрес итеп, бер-берләренә булыша белделәр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: